by

Ciekawią cię tematy informatyczne? Zaznajom się z rodzajami serwerów

Każdy ma swoje pasje, które chce rozwijać wszelkimi możliwymi drogami. Jeżeli ciebie zaciekawiły tematy informatyczne, niewątpliwie chciałbyś poznać rodzaje serwerów, by być lepiej zorientowanym w tych kwestiach.

szafa na serwer

Autor: kismihok
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, czym są same serwery (szczegóły tutaj: serwery wirtualne). To ogólnie rzecz ujmując komputer albo innego rodzaju urządzenie, którego zadaniem jest udostępnianie zasobów innym komputerom, jakie są w określonej sieci. Komputer-serwer to specjalnie wyspecjalizowany sprzęt, który na ogół zwany jest sercem sieci. Zasadnicze rozróżnienie serwerów to serwery sprzętowe oraz programowe. Pierwszy rodzaj, zatem serwer hardware’owy, jest to profesjonalny sprzęt, który trzeba odpowiednio zaprogramować, aby można było go z łatwością dopasowywać do konkretnych wymogów. Drugi typ to serwer software’owy, jakiego funkcją jest imitowanie sprzętu. Emulacja umożliwia udostępniać posiadane zasoby, gdyż funkcjonuje na takiej samej zasadzie, jak serwer sprzętowy. Jednak to nie jedyne odróżnienie serwerów.

serwerownia

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Można powiedzieć także o innych serwerach, różniących się między sobą funkcjami, które realizują w sieci. Należy do nich nade wszystkim serwer plików, pozwalający na korzystanie z tego samego dokumentu w jednej chwili.

Jeżeli jesteś zadania, że prezentowana kwestia jest zajmująca, kliknij ten odnośnik, w najświeższym tekście (http://it-solve.pl/uslugi-programistyczne/qa-testowanie/) również odnajdziesz coś godnego uwagi.

Trzeba mieć na uwadze, iż musi obsługiwać wiele żądań równocześnie, dlatego powinien spełniać konkretne wymagania sprzętowe, by nie borykać się z kłopotami odnoszącymi się do np. za wolnego działania. Warto też wyróżnić serwer wydruku, jaki ma zarządzać zadaniami drukowania. Przydaje się m.in. w urzędach, pozwalając na owocną pracę. W placówkach publicznych doskonale pełnią swoje powinności też serwery faxowe, funkcjonujące identycznie, jak serwery wydruku.

Na koniec powinno się również wspomnieć o serwerach www, jakie pozwalają na przechowywanie stron internetowych. Sporo osób korzysta też z serwerów poczty, aby usprawnić obsługę wiadomości przychodzących oraz wychodzących. Wariantów serwerów jest naprawdę dużo, dlatego warto jest bliżej się im przyjrzeć, aby cieszyć się z ich użyteczności. Wskazane informacje pozwolą ci rozwijać twoją wiedzę w zagadnieniu serwerów. Dobrze jest nieustannie zdobywać nową wiedzę i kompetencje, a swoją pasję będziemy mogli rozwinąć w sposób, który być może da możliwość pracy w tej dziedzinie.