by

Domowe, tanie fotograficzne studio – w jaki sposób zacząć?

Studyjna fotografia zawsze łączyła się z czymś nieosiągalnym, niesamowicie drogim, trudnym. Tymczasem już za kilkaset złotych możemy sobie zaaranżować podstawowe studio we własnym domku.
Zanim kupicie tło, skontrolujcie, jak prezentuje się ściana, przy której planujecie robić fotografie.

światłom

Autor: Ikea
Źródło: Ikea
Kiedy ściany są obite boazeraią, trzeba na pewno zainteresować się osobnym tłem. Kiedy z kolei ściana będzie gładka (w neutralnym kolorze), wspaniale sprawdzi się jako tło. Gdy wyposażacie się w tło, warto także pomyśleć o sposobie jego zawieszania. Do wyboru mamy 2 podejścia. Pierwsze – to układ mocowania przytwierdzony do ściany. Drugie to jego w wyższym stopniu mobilna odsłona, składająca się z dwóch statywów a także poprzecznej belki pośrodku.

Ciągle masz wielkie kłopoty z wyszukaniem dobrej oferty? Nie martw się – sprawdź te propozycje, one na pewno Cię nie zawiodą.

Jeżeli macie wnętrze określone tylko na atelier, pierwsze wyjście będzie o wiele wygodniejsze  –  wybierając system mocowania na 4 tła, zdołacie łatwo zmienić zdjęciowy plan.

Wybór statywu wydaje się dość nieistotny. Jednak odpowiednio dopasowany oświetleniowy statyw pozwoli na komfortową pracę. Statyw trzeba dopasować do wielkości naszego pomieszczenia i ciężaru lamp. Najbardziej popularne posiadają wielkość 200 – 260 centymetrów, zaś ich cena wynosi od parędziesięciu do ponad stu złotych. Gdy dysponujecie bardzo ciężkimi lampami jak też ogromnymi modyfikatorami, korzystniej wyekwipować się w statywy masywne oraz wyższe  – są o wiele stabilniejsze. Tzw. światłomierz, to urządzenie, które służy do badania natężenia światła, dzięki czemu możliwe jest wyznaczenie należytych parametrów ekspozycji.

Dzisiaj są sporadycznie wykorzystywane, niemniej jednak w niektórych wypadkach okazują się nader przydatne, na przykład w pracy ze studyjnym oświetleniem, zwłaszcza błyskowym.