by

Ile mogą zarabiać w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju są w stanie zarabiać rzeczywiście dużo. Ich średnia pensja może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału bieżącego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest oczywiście dużo uwarunkowań, od jakich zależna jest ostateczna wysokość wynagrodzeń. Dla przykładu programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, natomiast taki, który prowadzi własną działalność na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakie technologie są obecnie w najwyższym stopniu korzystne finansowo – w najwyższym stopniu opłacalne są Spring (15 tysięcy zł) czy też Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy pracy bardzo atrakcyjną alternatywą od wielu lat jest j. Java (obecnie średnio jest to 11000 zł brutto w wypadku umowy o pracę i nieco więcej niż 14000 zł netto w przypadku B2B). Zarobki brutto według technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy zł, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 zł, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 zł.
Programista zarabia odmienne sumy w wypadku postaci współpracy, tzn. pobiera nieco mniejsze kwoty w wypadku pracy zdalnej oraz jego pensje różnią się od poziomu zaawansowania. W obu przypadkach odmienność wynosi kilka tys. zł na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są niezwykle potrzebni we współczesnym świecie. Niestety nadal ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in.

Jeśli ten wątek okazuje się dla Ciebie atrakcyjny, to poczytaj tu więcej informacji na zbliżone problemy, które będą dla Ciebie niezwykle interesujące.

z faktu, że aktualnie utrzymuje się ogólne przekonanie, jako by nauka była trudna oraz długotrwała.

To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na takim etacie, przy czym osoby zainteresowane mogłyby skorzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez przeróżne serwisy internetowe. W czasie takiego bootcampu ukierunkowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na poziomie juniora.