by

Instalacja odgromowa – pewnie w trakcie burzy.

Prawie każdy budujący budynek frapuje się, czy instalacja odgromowa będzie mu konieczna, czy może można z niej zrezygnować, skoro niebezpieczeństwo trafienia gromu jest tak niewielkie.

Bo wszak grom „strzela” w najwyższy przedmiot znajdujący się w otoczeniu. Czy to prawda? I tu jesteśmy w błędzie, albowiem o ile prawdopodobieństwo wygranej w lotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już dużo trudniej (sprawdź tutaj). I chociaż prawo budowlane nie nakazuje przeprowadzania takiej instalacji w budowlach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić losu. Naprawdę wydatek 1,5 tys -3 tys. zł to nieduży procent łącznych kosztów budowy obiektu, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa a także spokojny sen, szczególnie jeżeli na dworze hula burza jak też błyska, niczym w dyskotece.

Ten serwis internetowy maszyny budowlane sprzedaż zawiera fascynujące informacje na opisywany temat, więc, jeżeli ta kwestia Cię intryguje, to sprawdź to koniecznie.

instalacje odgromowe mają proste zadanie – powinny przejąć na siebie energię pioruna po czym pewnie odprowadzić ją do gleby. Rozładowania atmosferyczne wyzwalają energię o olbrzymiej sile. Kiedy energia ta nie będzie odprowadzona do ziemi, poprzez metalowy kanał połączony z instalacją odgromową, możesz spodziewać się zniszczenia budynku, przyrządów podłączonych do prądu, a wręcz pożaru domku. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej, że nie można mieć pewności, iż grom nie trafi w nasz domek czy jego okolice. Na takowe ”niespodzianki” najbardziej narażeni jesteśmy w trakcie burz wiosennych, jak też wtenczas, kiedy budynek stoi na wzgórzu lub w „szczerym polu”. Warto wykonać też alarmy, dla bezpieczeństwa i ochrony domu (alarmy piaseczno – Arnet).

Sypialnia, łóżko Zanette

Autor: Zanette
Źródło: Zanette

Poprawnie zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza domek prawie w 100%.

O jej zrealizowaniu trzeba pomyśleć już na początku budowy, ponieważ pewne elementy, na przykład uziom fundamentowy, musimy wykonać w czasie budowy.