by

Jakim gałęziom nauki zawdzięczamy rozwój elektroniki?

Elektroniką określamy tego typu branżę techniki i nauki, która zajmuje się produkcją oraz przetwarzaniem sygnałów występujących w formie napięć i prądów elektrycznych lub pól elektromagnetycznych.

Fernando Alonso

Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Przy realizacji celów są wykorzystywane różne ustawienia oraz narzędzia, zatem części dynamiczne: tranzystory, tyrystory, czy układy scalone. Są to tzw. półprzewodniki, albo lampy próżniowe, czyli triody, diody, pentody itp. Istnieją także elementy bierne, czyli kondensatory, rezystory, cewki albo diody półprzewodnikowe. Części akustoelektroniczne z kolei to m.in. rezystory, filtry, linie opóźniające, lub sensory. Jednak elektronika (optoelektronika) to także części optoelektroniczne, czyli światłowody, lasery, detektory promieniowania, itp. W elektronice występują również części fotoniczne, zatem łączące elementy akustoelektroniczne z optoelektronicznymi. To m.in. wzmacniacze, modulatory albo detektory.
elektornika

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli spojrzymy na przeszłość, to elektronika wyrosła z radiotechniki. Warto dodać, że elektronika jest nauką interdyscyplinarną, która skupia w sobie doświadczenie z przedziału elektrochemii i elektrotechniki. Jednak elektronika to także Informatyka czy mikroelektronika. W dzisiejszych czasach elektronika ze względu na duże zapotrzebowania z różnych obszarów życia, ma w sobie również bardziej znaczącą ilość kierunków. Do najważniejszych należą też telekomunikacja, optoelektronika, elektronika cyfrowa, czy też lasery. Postęp elektroniki możemy zawdzięczać badaniem w różnorodnych branżach nauki, a w największym stopniu w fizyce (półprzewodniki, magnetyzm czy też optyka), a także chemii czy matematyki. Dzięki tej ostatniej nauce w elektronice powstały możliwości wykorzystywania tej nauki w symulowaniu układów, przetwarzaniu sygnałów czy też analizie stabilności.

Należałoby wspomnieć, że choć aktualnie o wiele mniej kosztownym rozwiązaniem jest kupno kolejnego urządzenia, niż reperowanie zepsutego, to jednak jako hobby elektronika jest nadal bardzo popularna.