by

Megapiksele – wiele nie oznacza lepiej

Kompakt może i jest aparatem prostym z zasady, ale już wybór odpowiedniego modelu – nie. W tym poradniku postaram się skierować państwa baczność na najważniejsze sprawy związane z nabyciem, zwłaszcza, jeśli będzie to wasz pierwszy tego typu sprzęt.

aparat fotograficzny

Autor: Dave Kennard
Źródło: http://www.flickr.com
Od czego zacząć? Czym się kierować? Z jakiego powodu megapiksele nie mają większego znaczenia? Na te jak też inne pytania odnajdziecie odpowiedzi w niniejszym materiale.

Nawet, jeśli poszukujesz najtańszego i najmniej zaawansowanego oprzyrządowania, powinieneś wybrać rozsądnie. Nawiasem mówiąc mało który fotografik pozostaje na jednym przyrządzie. Nierzadko dołożenie stu złotych może całkiem odmienić możliwości twojego kompletu.

Megapiksele służą przede wszystkim do odbitek. Sporzej nie znaczy lepiej, na przykład do utworzenia odbitki rozmiaru A4 wystarczy 6 megapikseli. W dziś tworzonych cyfrówkach można znaleźć 16, 18, a nawet 20-kilka milionów pikseli. Megapiksele to wyłącznie wyznaczanie rozdzielczości. Kolejny aspekt to fizyczna wielkość matrycy. W prostych aparatach zazwyczaj znajdziemy 1/2,33 cala, w w wyższym stopniu zaawansowanych 1/1,7 cala. Im mniej megapikseli na małej matrycy, tym korzystniej. Duża rozdzielczość nastręcza “ściśnięcia” wszystkich punkcików światłoczułych, co ma przełożenie na szum cyfrowy w słabych warunkach oświetleniowych.

Aparat fotograficzny

Autor: yb putro
Źródło: http://www.flickr.com
Aparaty kompaktowe proponują dwa tryby zbliżenia: cyfrowy i optyczny. Tylko na optyczny musimy kierować uwagę. Zoom optyczny to faktyczne zbliżenie, jakie zawdzięczamy optyce. Zwróć również baczność na fakt straty światła. Od cyfrowego zoomu trzymaj się daleko. Nie ma gorszego sposobu na stratę jakości fotografii. Aparat Samsung WB350F posiada wbudowany 21 krotny zoom optyczny, co będzie dobrym rozwiązaniem – sklep cyfrowe.pl – sprzęt i akcesoria fotograficzne do samsungów.

Najczęściej w sklepach możemy znaleźć 2 typy kompaktów, te z akumulatorami , oraz te, które energię czerpią z paluszków. Paluszki, szczególnie te jednorazowe, są po prostu uniwersalne. Trzymają krócej niż dedykowany akumulator, jednak w czasie wycieczki będziesz w stanie dokupić je wszędzie.

Jeżeli nie chcesz, żeby ominęły Cię inne podobne kwestie odnoszące się do przedstawianego na tej stronie tematu, to kliknij i więcej znajdziesz tutaj (https://www.noxel.pl/pl/c/Sieci-LAN-i-WiFi/3495).

Najlepsze rezultaty osiągniemy z ogniwami litowymi (troszeczkę droższymi), albo przy pomocy niklowo-wodorkowych akumulatorów, w jakich można uzupełnić energię załączoną ładowarką