by

Na jakiej zasadzie funkcjonują tonery w laserowych drukarkach?

Drukarka to jedno z najważniejszych urządzeń peryferyjnych, które używane jest w informatyce. Służy na co dzień do drukowania dokumentów, umów czy też regulaminów. Wraz z postępem techniki powstają różne modele drukarek.

Najnowocześniejsza jest drukarka laserowa, jaka do poprawnego funkcjonowania wymaga tzw. tonerów.
lustrzanka

Autor: N i c o l a
Źródło: http://www.flickr.com
Zasada działania tonerów jest zupełnie odmienna, niż typowych kartridży z atramentem. Pomimo tego, że bywają one określane jako „suchy atrament”. Analogicznie jak kartridże, tonery to osobne składniki drukarek oraz mają swą specyficzną strukturę, która pozwala na nanoszenie na papier wydruków przy pomocy metody cieplnej. Tego typu metoda używana jest w opisywanych laserowych drukarkach.

Serdecznie zalecamy te informacje do przejrzenia. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych wskazówek, jakie warto wykorzystać w swoim życiu.

Tonery są w rzeczywistości wymieszanymi w odpowiednich proporcjach i większymi kuleczkami z żywicy termoplastycznej oraz mniejszymi kulkami szklanymi. Sam toner mieści się wewnątrz pojemniczka.

nauka

Autor: Technolux
Źródło: Technolux
Niewielkie drobiny tonera elektrostatycznie są przekładane wstępnie na bęben i papier, a potem wygrzane i sprasowane na papier. Przy pomocy tej technologii prawdopodobne jest drukowanie projektów o niezwykle wysokich rozdzielczościach, które dochodzą nawet do kilku tysięcy punktów na cal. Tylko jeden toner mógłby wystarczyć na 1000 stron druku. Należałoby tutaj wspomnieć, że istnieją drukarki monochromatyczne i w nich stosowane są jedynie tonery czarne. W przypadku drukarek kolorowych, tonery posiadają cztery podstawowe barwy CMYK. Kiedyś proszek tonerowy uzyskiwany był w czasie procesu rozdrabniania, obecnie z kolei uzyskuje się go w wyniku procesu polimeryzacji cząstek sztucznych.

Znaczną zaletą nowszej techniki jest to, że cząstki są znacznie drobniejsze, niż uprzednio oraz mają bardzo podobny wzajemnie kształt. A nie było to możliwe przy zastosowaniu starszej metody rozdrabniania.