by

Parę porad odnośnie bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby prawidłowo funkcjonowały, trzeba się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki poniższym wskazówkom można by osiągnąć następny stopień wtajemniczenia, ponieważ możesz stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy.

Sprawdź nasz ciekawy fakt, by poznać więcej detali na interesujący Cię temat. Zapraszamy i życzymy wciągającej lektury!

Mogą one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą przedstawione wszystkie aktualne istniejące połączenia wraz z ich stanem.

Przedstawiony zostanie również końcowy adres IP i numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie muszą być użyte, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz trzeba bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasami samodzielnie skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.