by

Proces produkcji książki

Książka jest elementem codzienności dużej liczby ludzi. W obecnych czasach coraz częściej standardowa książka zastępowana jest przez bardziej nowoczesne urządzenia. Pojawiła się również książka elektroniczna, która do pewnego poziomu zastąpiła już jej standardową, papierową formę. Skala tego procesu nie jest jednak tak wielka, jak myślą niektórzy. Także na chwilę obecną jest wielu ludzi, dla których najważniejszą wartością jest książka papierowa, która jest namacalnym nośnikiem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak wieloetapowym procesem jest wytwarzanie standardowej książki.

przeglądanie książki

Autor: foam
Źródło: http://www.flickr.com
W proces ten zaangażowanych jest wiele osób, które są specjalistami w swojej dziedzinie. Ich talent i doświadczenie przydaje się do tego, by każdy element procesu wytwarzania mógł przebiegać szybko i profesjonalnie. W Polsce, jak można się spodziewać, najbardziej istotne miejsca produkcji książki stanowią duże miasta, takie jak Warszawa czy Wrocław. To tam produkcja książek odbywa się na najwyższym poziomie, a liczba wyrobów jest zwykle największa.

książki na półkach

Autor: Oliver Tacke
Źródło: http://www.flickr.com

Od pliku komputerowego do okładki

Obecnie proces powstawania książki wygląda odrobinę odmiennie niż kiedyś. Aktualny stan rzeczy istnieje w dużym stopniu ze względu na stworzenie i upowszechnienie się nowych technologii. Z tego powodu przykładowo forma, z której drukowana jest książka, jest w postaci cyfrowej.

Nie ociągaj się – aktualny tekst (https://zgromadzenia.online/) już jest zamieszczony na naszej podstronie. Kliknij w poniższy link i wówczas znajdziesz wiele dopełniających treści na temat naszego inspirującego zagadnienia.

W drukarni tworzone są wydruki na dużych arkuszach, które później są dzielone za pomocą specjalnego urządzenia i składane w odpowiednie strony. Im większa liczba barw koniecznych jest do wykonania wydruku, tym większa jest cena produkcji. Następnie klei się blok książki i produkuje okładkę, czym trudni się introligator (więcej informacji na tej stronie: ).

Pomoc dla starych książek

Książka, podobnie jak dużo innych produktów, po określonym czasie użytkowania zużywa się. Oczywiste jest natomiast, że zużyta w dużej mierze książka to taka, której nikt nie zechce już używać. Z tego powodu wymyślono dużo rozmaitych procesów, które pozwalają na wydłużenie „życia” produktu. Jednym z tego typu sposobów jest stosowanie dodatkowej oprawy książki; sposób ten często stosuje się także do roczników czasopism. Miejscem, w którym dokonuje się takich procesów, jest introligatornia (więcej: ).