by

W jaki sposób bezpiecznie przechowywać dane w chmurze?

Obecnie coraz częściej mówi się o przechowywaniu danych w chmurze a także o różnorodnych niebezpieczeństwach z tym powiązanych. Wskazane jest więc ustrzec się potencjalnych zagrożeń i dowiedzieć się jak bezpiecznie i bez żadnego ryzyka przechowywać dane w chmurze.

wirtualny serwer

Autor: Atomic Taco
Źródło: http://www.flickr.com

Nim jednak przejdziemy do objaśnienia tej kwestii pożądane byłoby uprzednio przybliżyć sobie trochę pojęcie trzymania danych w chmurze.

Dzisiaj mnóstwo osób coraz częściej zapisuje informacje nie na dyskach w swoim komputerze, lecz na serwisach zewnętrznych, czyli w chmurach. Tak więc dane w chmurze to nic innego jak dane przechowywane i wykorzystywane w Internecie, do których dojście wolno pozyskać właśnie poprzez Sieć. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe, gdyż do chmury zdołamy mieć dojście z każdego komputera, tabletu czy też innego urządzenia, jakie łączy się z Internetem. (dane w chmurze).

Zdołamy wyróżnić dwa typy chmur – prywatne oraz publiczne. Chmury prywatne są oddane dla jakiejś konkretnej grupy osób, na przykład dla pracowników firm czy też przedsiębiorstw. Chmury publiczne to za to infrastruktura, którą dana firma zdoła proponować wielu uczestnikom zarazem.

W chmurze możemy dziś utrwalać faktycznie wiele danych, takich jak maile, pliki tekstowe, znaczące dokumenty czy zdjęcia. Niemniej niebezpieczeństwem zdoła być to, że tak właściwie nie wiemy kto ma wejście do naszych własnych plików i nie mamy stuprocentowej gwarancji tajności danych.

Jeżeli pragniesz odnaleźć następne artykuły związane z opisywanym tutaj zagadnieniem, zobacz ofertę w serwisie (http://www.efematic.pl/) publikującym zbliżone dane.

Umieszczając różnorodne osobiste rzeczy w chmurze poniekąd tracimy do nich dostęp, częściowo też są one udostępniane różnym osobom.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym pożądane byłoby pamiętać o tym, aby nie wszystkie istotne dla nas pliki czy zdjęcia umieszczać w chmurze. W wypadku niektórych rzeczy niewątpliwie lepiej będzie pozostawić je na dysku naszego komputera. Do tego decydując się na dane w chmurze powinno się rzetelnie przeczytać regulamin, który definiuje korzystanie z tej usługi i zwrócić uwagę między innymi na dane dotyczące zachowania poufności.