by

Wspaniały dysk, który wykorzystywany jest bardzo często. Czy już wiesz o jakim dysku mówimy?

Dość często pojawiają się terminy, które nie mówią nic lub po prostu niewiele. Są to kategorie z dziedziny, której nie poznaliśmy, którą się nie zajmujemy, to wreszcie mogą być skrótowce, a oryginalna nazwa jest w języku angielskim. Tak jest z wieloma terminami, bo język angielski jest najbardziej popularny, tak więc powstaje w jego obrębie wiele interesujących pojęć. W tym artykule możemy omówić bardzo interesujące zjawisko – dyski ssd. Z angielskiego solid-state drive lub solid state disk, znaczy urządzenia pamięci masowej stworzone na podstawie pamięci flash. Niezbyt jasne?
Zapraszamy do lektury.

kliknij, by zobaczyć ofertę

Autor: Cognoscenti*
Źródło: http://www.flickr.com
Termin ten ma związek z fizyką ciała stałego i właściwie oznacza stosowanie w jakimś urządzeniu tranzystorów. Jest to dosyć znaczna odmiana na przykład, w odróżnieniu od technologii, jakie wykorzystują lampy elektronowe. Jednocześnie, w odniesieniu do SSD pojęcie solid state podkreśla że stosowano w takim urządzeniu jedynie elementy nieruchome. To całkowicie odmiennie niż w dyskach twardych, które mają też mechanizmy.

Zobacz ten tekst, gdyż on z pewnością też Cię bardzo zaciekawi. Opisuje on podobną kwestię, więc nie zwlekaj i kliknij tu!

Jak wobec tego połączyć te nowe rozwiązania ze starymi?

Zgodność została łatwo zachowana dzięki temu, że większość napędów SSD zostało wzbogaconych w specjalny interfejs, jaki przypomina dzisiejsze twarde dyski, stąd często skrótowiec SSD należy tłumaczyć też jako solid state disk, czyli bliżej zdefiniowania czegoś w formie hard disk (nośniki pamięci). Zasada działania pamięci w tym dysku jest dość identyczna, jak ta występująca w pamięciach flash. Najbardziej poważna zaleta SSD to brak ruchomych części. Dyski te odznaczają się również krótszym czasem dostępu do danych, sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także bardziej cichym działaniem. Pamięć SSD wykorzystuje się też w komputerach przemysłowych. Tam nie jest ważna spora pojemność, lecz liczy się pewność działania i wysoka wytrzymałość na wibracje.

SSD

Autor: Clive Darra
Źródło: http://www.flickr.com
Pamięci SSD w aplikacjach przemysłowych nie muszą mieć pojemności na poziomie 50-100 GB. Mają mniejsze wartości, jednak to wystarczające, a dzięki temu generuje to małe koszty. Koszty nośników flash o nie za bardzo dużych pojemnościach jesteśmy w stanie porównać z dyskami HDD o dużych pojemnościach, lecz nośniki SSD dają sobie lepiej radę, a to przede wszystkim dzięki pewności działania, stabilności czasowi dostępu. Co więcej, markowe nośniki SSD posiadają nowoczesne technologie, a to usprawnia pracę i podnosi żywotność całej pamięci. Te wszystkie zalety to tylko zwiększenie pewności, że dyski ssd to idealny wybór, warto w takie rozwiązanie inwestować.