by

Wszystko, co musisz wiedzieć o elektronice dla początkujących

Wprowadzenie: Czym jest elektronika?

Elektronika to dziedzina inżynierii zajmująca się badaniem i zastosowaniem elektryczności, elektroniki i elektromagnetyzmu.

Elektronika zajmuje się obwodami elektrycznymi, które zawierają aktywne komponenty elektryczne, takie jak lampy próżniowe, elektrony, diody i układy scalone. Obwody te są używane w szerokim zakresie zastosowań, od odbiorników radiowych, przez telewizory, po komputery. Znajomość elektroniki może być zastosowana do wytwarzania energii ze źródeł energii elektrycznej, systemów sterowania do zastosowań przemysłowych, takich jak roboty lub sterowanie procesami w zakładach chemicznych, projektowania i produkcji sprzętu elektronicznego, takiego jak radia lub telewizory, w tym ich płytek drukowanych.

Jakie są główne komponenty elektroniki?

Dużo pracy wymaga zbudowanie obwodu elektronicznego. Wszystko zaczyna się od projektu. Po zakończeniu projektowania obwód należy przetestować pod kątem błędów, a następnie umieścić w formie fizycznej, aby przetestować go w warunkach rzeczywistych. Po zatwierdzeniu możemy zacząć montować produkt końcowy i ponownie go testować, aby sprawdzić, czy spełnia nasze standardy.

Główne komponenty elektroniki to:

-Obwód: przez to przechodzi sygnał elektryczny, aby przejść od jednego elementu do drugiego.

-Komponenty elektroniczne: w ten sposób wykonujemy różne zadania, takie jak wykrywanie, obliczanie i sterowanie za pomocą energii elektrycznej

-Obwody elektroniczne: to jest to, co łączy ze sobą obwody, umożliwiając przepływ prądu z jednego punktu obwodu elektrycznego do drugiego podczas wykonywania

Rodzaje urządzeń elektronicznych

Radio było pierwszym elektronicznym urządzeniem służącym do transmisji dźwięku. Radio przesyła dźwięk za pomocą fal elektromagnetycznych i zostało wynalezione przez Guglielmo Marconiego.

Urządzenia analogowe były jednymi z pierwszych urządzeń elektronicznych służących do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Urządzenia te wykorzystują obwody, które umożliwiają zmienne sterowanie, takie jak napięcie i prąd, do reprezentowania i odtwarzania sygnałów analogowych o różnych częstotliwościach.

Urządzenia cyfrowe to binarne kodowanie danych informacji, które reprezentują ciąg bitów, zwykle w postaci binarnej (0s i 1s). Technologia cyfrowa jest bardziej zaawansowana niż technologia analogowa, ponieważ może przechowywać więcej danych na mniejszej przestrzeni.

Wniosek: przyszłość elektroniki

Przyszłość elektroniki jest tutaj. Branża technologiczna odnotowała gwałtowny wzrost w ciągu ostatniej dekady i tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się przez wiele lat.

Świat elektroniki szybko się zmienia wraz z postępem technologicznym. Bezprzewodowe ładowanie, urządzenia do noszenia, zestawy słuchawkowe AR/VR to tylko niektóre przykłady aktualnych trendów technologicznych, które się wyróżniają. Co do przyszłości jedno jest pewne – będzie pełna urządzeń elektronicznych!