by

Zaawansowane techniki sterowania w elektrycznych układach – jakie zadania spełniają styczniki i przekaźniki.

W układach elektrycznych i elektronicznych często może zajść konieczność wysterowania niektórymi fragmentami układu przy pomocy innych elementów. Doskonałym przykładem będzie tutaj pralka, w jakiej układ programatora musi w odpowiedniej chwili włączać i wyłączać urządzenia potrzebujące sieciowego napięcia, to znaczy grzałki i silniki. Możliwe by to nie byłoby bez pewnych części, a do takich celów przeważnie wykorzystuje się styczniki i przekaźniki.

grzałki

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Funkcjonują one na takiej samej zasadzie, to znaczy obwodem roboczym będzie sterował niezależny, odizolowany układ który wysyła sygnały do załączenia lub wyłączenia. Różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest taka, że przekaźniki wykorzystywane są do niskoprądowych sygnałów, przykładowo przy systemach sterowania PCL, a styczniki mogą sterować urządzeniami większej mocy – . Tak więc przy pralkach układem, który będzie odpowiedzialny za załączenie grzałki jest stycznik, oprócz sprzętu AGD znajdują one zastosowanie przy lampach, wentylatorach i innych podobnych urządzeniach.

Styczniki przeważnie stosowane są jako jeden z elementów układów sterujących, do prawidłowego działania potrzebują jednak podania w odpowiednich momentach sygnałów.

Zaintrygował Cię nasz tekst? Wejdź zatem do następnego zagadnienia i czytaj informacje (https://www.leclerctychy24.pl/artykuly-przemyslowe) do woli o ciekawiących Cię zagadnieniach.

Czasami będzie jednak konieczność załączenia lub wyłączenia danego urządzenia w określonym czasie, i przeważnie nie ma potrzeby montowania do tego oddzielnego układu sterującego. Jak okazuje się jednak, doskonale w takiej roli sprawdzą się przekaźniki czasowe, których głównym zadaniem jest właśnie uruchamianie się w wyznaczonym przez używającego czasie. Całym sterowaniem zajmuje się układ przekaźnika, i właśnie na nim bezpośrednio ustala się zakres czasu, po jakim ma rozpocząć działanie.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykłe przekaźniki czasowe posiadają ogromne możliwości sterujące, od ułamków sekundy do paru dni – najlepsze przekaźniki. Daje to naprawdę duże możliwości regulacyjne, szczególnie że samo programowanie czasu będzie się ograniczało do ustawienia odpowiedniej wartości na przekaźniku. Niektóre modele są znacznie bardziej rozbudowane, dzięki czemu da się je użyć w bardziej skomplikowanych układach sterujących.